Green Card

GREENCARD NEDİR

Amerikan vatandaşı olmadığı halde Amerika Birleşik Devletleri'nde süresiz oturma ve çalışma iznine sahip olan kişiye göçmen adı verilmektedir. Daimi Oturma izni (Permanent Resident Card) ya da bilinen adıyla Green Card, kişinin göçmen statüsünü onaylayan resmi bir belgedir. Green Card, her sene Resmi bir çekilişle düzenlenerek dağıtılmaktadır. Green Card çekilişine katılıp kazandığınız takdirde ABD'de sürekli oturma ve çalışma hakkı elde etmiş olursunuz.

ABD Göçmen Bürosu (USCIS), her yıl ABD'ye en az göç veren ülkelerden gelen insanların sayısını artırmak için bir çekiliş düzenlemektedir. ABD'ye her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce göçmen yerleşmektedir. Bu çekilişe sadece hiç göç vermeyen ya da az göç veren ülke vatandaşları katılabilmektedir. Türkiye de bu ülkelerden birisi olduğu için Türk vatandaşları bu çekilişe katılabilirler.

Green Card çekilişi, Amerika Birleşik Devletleri'nin, nüfusu çeşitlendirme amacıyla her yıl 55.000 kişiye Green Card vermek için düzenlediği bir piyangodur. Çekiliş ABD Resmin Göçmenlik Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları, başvuruyu takip eden senenin Mayıs ayında internet üzerinden açıklanır. Daha önceki yıllarda kazanan kişilerin posta adreslerine mektup gönderiliyordu. Fakat dolandırıcılık olayları yaygınlaştığından dolayı artık sadece resmi web sitesi üzerinden kontrol edilebilmektedir. Çekiliş bilgisayar tarafından yapılır ve çekilişe aynı ülkeden katılanların şansları tamamen eşittir. Green Card çekilişe katılabilmek için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekmektedir. Her yıl Türkiye'den yaklaşık olarak 6.000 kişi Green Card kazanmakta ve gerekli şartlara sahip olan 3 bin kişiye Büyükelçilikte gerçekleştirilen mülakat sonrasında bu hakları teslim edilmektedir.

Her sene Ekim ile Kasım ayları arasında yapılan çekilişi kazanmak, Hemen Green Card sahibi olmak anlamına gelmemektedir. Çekiliş sonucunda toplam vize verilecek kişi sayısının 2 kat fazlası kişiye çekilişi kazandığına dair mektu gönderilmektedir. Çekilişi kazandığına dair bilgi alan kişiler arasında ise sadece işlemlerini hatasız ve zamanında gerçekleştiren ve ABD tarafından vize verilmesinde sakınca görülmeyen kişiler Green Card alabilmektedir. Amerika Birleşik Devletler yetkilileri çekilişi kazansa dahi gerek gördüğü takdirde vize vermeme hakkını kendisinde saklı tutar.

Amerika'da istediğiniz yerde ve istediğiniz şekilde çalışma hakkı ve dilediğiniz kadar oturma izni veren Green Card, yine istediğiniz alanda kendi işinizi kurma hakkını da size sağlamaktadır. Ayrıca ABD'de eğitim almak isteyen öğrenciler için devlet üniversiteleri Green Card sahiplerine indirimli ücret uygular. Green Card sahibi öğrencilerin Amerikan hükümetinden burs veya kredi alma şansı daha yüksektir.

Green Card'a başvurmak için her hangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat en az lise mezunu olmak veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 yıl deneyime sahip olmak şart koşulmuştur. Green Card çekilişine katılmak ya da çekilişi kazandığınız takdirde vize alabilmek için ingilizce bilme şartı aranmamaktadır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Amerikan Hükümeti'nin başvuruları sadece 1 ay süresince kabul etmesi, başvuru formlarının ingilizce ve karışık olması, Formu dolduruken bilgi ve fotoğrafların sisteme sadece tek seferde girilme zorunluluğu, yılda 4 milyon adet başvurunun çöpe gitmesine sebep olmaktadır. Her sene Türkiye'den yapılan yaklaşık 100.000 başvurunun sadece 20-22 bini geçerli sayılmakta az önce belirttiğimiz nedenlerde dolayı yaklaşık 80 bin başvuru diskalifiye edilmektedir.

GREEN CARD İLE SAHİP OLACAKLARINIZ

Green Card Kazananlar,

Amerika Birleşik Devletleri'nde süresiz olarak (ömür boyu) oturma ve çalışma hakkına sahip olurlar.
Ayrıca Türk vatandaşlıklarını da kaybetmezler.
Oy vermek haricinde ABD vatandaşlık hakları'nın hemen hemen tamamına sahip olurlar.
Sadece Oy kullanamazlar ve federal işlerde çalışamazlar. Diğer tüm haklara sahiptirler. Örneğin polis olabilirler, çünkü polislik Amerika'da yerel bir iştir. Fakat FBI ajanı olamazlar. FBI, federal büroya bağlı bir iştir.
Green Kart'ı aldıktan beş sene sonra isterlerse ABD vatandaşlığı başvurusu yapabilirler.
Tam vatandaş olduklarında, oy kullanma ve federal işlerde çalışma hakkına da sahip olurlar.

Fakat,

Amerikan Hükümeti Green Card sahiplerine iş bulma garantisi vermez. (iş bulma kurumları ABD'de özel sektöre aittir ve bu şirketlerden yardım alınabilir.)
Amerikan Hükümeti ev veya herhangi bir kalacak yer sağlamaz.

Başvurunuzu tamamlayın hayallerinizi ertelemeyin.

Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru

Green Card Çekilisine katilim ücretsizdir ve sadece internet yoluyla yapilabilir.

Bizim size sundugumuz hizmet; Normalde ingilizce olan elektronik basvuru formlarini sizin adiniza dogru ve eksiksiz sekilde doldurmak ve basvuru sirasinda diskalifiye edilmenizi önleyecek sekilde hazirlamakla sinirli bir danismanlik hizmetidir.

Bu servise ödeyeceginiz ücret, sadece danismanlik hizmeti karsiligidir. Çekiliste kazanma sansinizi artirmasi ya da ek bir avantaj saglamasi mümkün degildir.

Green Card, gerek devlet dairesi gerekse özel sektör olsun, ABD'de istediginiz yerde çalisma ve dilediginiz kadar oturma izni verir.

Green Card, dilediginiz ülkeye vize problemi yasamadan seyahat etmenizi saglar. Green Card sahibi olan herkes ayni zamanda ABD'de kendi sirketini kurma hakkina da sahiptir.

Egitimine Amerika'da devam etmek isteyenler ise devlet ve özel okullardan burs alabilir veya bu okullarda indirimli okuma firsatini yakalar.

Green Card çekilisi için ABD'nin aradigi sartlar oldukça basittir.

Çekilise katilmak için herhangi bir yas siniri bulunmamakla birlikte en az lise mezunu olmak veya son 5 yil içerisinde mesleki bilgi gerektiren bir iste en az iki yil profesyonel olarak çalismis olmak gerekmektedir.

Basvurunuz için önem tasiyan tek sey, bilgilerinizin bir kerede, eksiksiz ve hatasiz doldurularak Amerikan yetkili mercileri tarafindan belirtilen elektronik transfer sayfasindan yapilmasidir. Bütün basvurular esit sansa sahiptir.

Çekilisi kazanan talihlilerin resmi evraklari, Amerika Birlesik Devletleri imzali olarak internet üzerinden açiklanacaktir.

Bu asamada kazananlarin isimleri internet sitemizde duyurulmaya baslanacak ve talihlilerimiz tek tek telefonla aranarak durumundan haberdar edileceklerdir.

Bu duyurular her sene Mayis ayi civarinda baslar ve yaklasik olarak Eylül-Ekim aylarina kadar sürer. Green Card kazanan talihlilerimize bu asamadan sonra rehberlik hizmeti tarafimizdan saglanacaktir.

Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru

Valid XHTML 1.0 Transitional